Wybór dostawcy internetu

Wybór dostawcy internetu

Temat przykry - tyle tyłem wstępu 😉

Jako dotychczasowy mieszkaniec bloku z wielkiej płyty, trudno jest mi sobie  wyobrazić sytuację, kiedy wszyscy dostępni dostawcy internetu po kablu proponują mi maksymalnie 2 Mb/s downloadu i 512 kB/s uploadu... chciałbym podkreślić określenie maksymalnie 😀 Takie parametry są zapewne wystarczające dla użytkownika portali informacyjnych, ale nie dla mnie. Niech przykładem będzie prowadzenie tej witryny i upload zdjęć o wadze 50 MB przy łączu dajmy na to 400 kB/s uploadu. Masakra.

W miejscu gdzie stoi nasza kostka są 2 warianty innych rozwiązań szybszych niż łącza TePsy (zwanej Orange), a przynajmniej o tylu wiem na dzień dzisiejszy:

  • łącze radiowe PLJ Telecom - bardzo fajna opcja zważywszy na to, że podobno mogą mi zapewnić dobre i stabilne połączenie do sieci. Na ich niekorzyść przemawia fakt, że umowa na 12 msc jest kompletnie nie opłacalna natomiast nie chce się pchać w umowę 24 msc skoro nie poznałem jeszcze tutejszej "specyfiki zamieszkania" i wspomniane przeze mnie powyżej 2 warianty, to prawdopodobnie jedynie część możliwości na dostęp do internetu.
  • PLAY Online - oto i mój obecne dostawca do globalnej cyfrowej wioski zwanej Internetem 🙂 Mała specyfikacja:
    • modem Huawei E3131
    • maksymalny transfer 4 Mb/s
    • 20GB transferu
    • darmowy transfer nocny w godzinach 24:00 - 9:00

Czy 20GB transferu może zaspokoić twoje potrzeby?

Z pewnością tak sir Piotrze. 20GB miesięcznie to ~666 Mb dziennie. Biorąc pod uwagę oglądanie filmów i seriali z sieci faktycznie nie jest to duży pakiet... aaaale. Zacznijmy od tego, że nie mam czasu na gapienie się codziennie w ekran monitora oglądając ulubione seriale online. Why? 1. mam już dom, a dom = zajęcie 2. mam garaż do którego schodzę w kapciach = mam dużą pokusę, aby tam zejść 3. mam Forda Capri oraz Hondę VFR + garaż = one bardzo lubią moją obecność w garażu i skrzętnie zapełniają mój grafik 😉 Suma Sumarum, 20 GB za dnia + brak limitu w nocy w zupełności mi wystarczy 🙂

Czy 4 Mb/s to dużo?

Średnio, ale najwyższa możliwa opcja, która obecnie znam

Czy osiągam owe maksymalne 4 Mb/s i 512 kB/s ?

Osiągam i to z łatwością ponieważ w promieniu 750 metrów posiadam dwa BTS lub jak kto woli Node B, które pracują w technologi UMTS, HSPA +. Dzięki temu przy sile sygnału 95% i ok 70db osiągam stabilne połączenie z prędkościami rzędu 3,5-4 Mb/s i uploadu - 0,5 - 1 Mb/s.

Czy myślisz Piotrze, że zawsze będziesz się cieszyć stałym zasięgiem i stabilnym połączeniem?

Bardzo na to liczę, czego wyraz dałem zamawiając antenę kierunkową Panel UMTS CT-8_2. Skieruję ją na jeden, wybrany (zobaczymy, który będzie lepszy) Node B i mam nadzieję cieszyć się stabilnym połączeniem 🙂 Do takiego rozwiązania przekonał mnie użytkownik forum bez-kabli.pl w tym wątku.

Czy wybrałeś już router do sieci domowej?

Ależ oczywiście! Nabyłem router TP-Link TL-MR3420 w sklepie komputerowym Pana Wojtka i osobistego ojca

Wywiad ze mną, przeprowadziłem JA 🙂

UPDATE

Antena została już zamontowana w najlepszym możliwym miejscu. Obecnie wycelowana jest na BTS (nodeB) na ul. Poniatowskiego ale nic nie stoi na przeszkodzie aby ją obrócić w kierunku BTSu na ul. Sadowej. Co do osiągniętych rezultatów stricte technicznych. Siła sygnału -70db 74% na CID 10789. Prędkości które osiągam to najczęściej 5Mb/s i 400kB/s  U/D ale zdarzają się również wyniki rzędu 7Mb/s. Podsumowując jestem zadowolony z tego co uzyskałem. Jeśli zmienią się uzyskiwane przeze mnie wyniki wrzucę Update.

Leave a commenthome (3)
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/mozej/public_html/mozej.pl/wp-includes/functions.php on line 5109