WP_20160206_001

The End: Obudowa kominka

To co w zamyśle miało trwać 2 dni ostatecznie zajęło mi... trochę więcej. Obudowie kominka i jego wizji były już poświęcone wpisy, ale w ramach podsumowania zacznę od garści informacji technicznych i rozwiązań technologicznych:

 • Wkład kominkowy to Lechma PP-190 Standard LUX o mocy 14kW.
 • Rury czarne 2mm osadzone w murze na zaprawie szamotowej oraz dalej w warstwie płyt krzemianowo wapniowej na uszczelniaczu wysokotemperaturowym i sznurze (tak na wszelki...)
 • Dolna część obudowy kominka to cegły szamotowe stawiane na sztorc o grubości 6,5cm klejone na mieszance zaprawy szamotowej i cementu. Cegły przy ścianie zostały do niej zakotwiczone.
 • Tylną część obudowy oraz górną stanowią wspomniane wyżej płyty krzemianowo wapniowe produkcji PROMASIL 950 KS. Tylne płyty mocowane na klej (zużyłem niecałe 3 opakowania na cały kominek) oraz na kołki. Górna konstrukcja wyłącznie klejona.
 • Dystrybucja ciepłego powietrza została ostatecznie poprowadzona przez ścianę do klatki schodowej za pomocą rury spiro 150mm. Więcej szczegółów o dystrybucji ciepłego powietrza w odrębnych wpisie.
 • Kratki wentylacyjne nawiewne: 11x42 cm, wywiewne: 17x49 oraz 17x30 [cm]
 • Dolna część kominka obłożona kamieniem naturalnym Ginger (ten sam, który widzieliście w poprzednich wpisach we wnęce rozdzielacza podłogówki) na kleju Śmig F60. Zużyłem 80% opakowania 18kg.
 • Z górną częścią obudowy miałem trochę dylematów. Chciałem uniknąć zabrudzenia mieszkania podczas szlifowania gładzi dlatego podjąłem decyzję, że na płyty krzemianowo wapniowe przykleję płyty karton gips ogniotrwałe. Tym sposobem musiałem jedynie wyprowadzić 2 narożniki.
 • Farba użyta do pomalowania góry kominka, zwykła silikonowa.
 • Półka wykonana z drewna, lakierowana bejcą oraz dwukrotnie lakierem matowym, a przymocowana na klej elastyczny Śmig.

Podsumowanie sezonu letniego 2015 – grzania CWU

Całkowity koszt ogrzewania wody użytkowej w sezonie letnim od 22 maja do 7 września wyniósł 220,8 zł. Średni koszt dzienny to 2 zł, miesięczny ~60 zł. Woda była ogrzewana przez całą dobę do 45°C i więcej. Paliwem tak jak w poprzednim sezonie letnim był groszko-miał (KWK Chwałowice) z KARENA SA. Trochę spieków, ale za to idealny do długich okresów podtrzymania. Poniżej statystyki.

zuzycie_paliwa3

Domowy internet - aktualizacja

Przed paroma miesiącami przedłużyłem umowę z moim dostawcą internetu - firmą Play, na nielimitowane LTE. Dokładnie rzecz ujmując, takie prawdziwe NoLimit, zanim jeszcze pojawiały się klauzule o możliwości przycięcia transferu po przekroczeniu 100GB. Jednak dopiero przed paroma tygodniami postanowiłem zmienić sprzęt na taki który obsłuży prędkości LTE. Przypomnę, że dotychczas pracował u mnie zestaw Tp-Link TL-MR3420 v 1.2 wraz z modemem Huawei e3131s-2 oraz anteną Cybertech HSPA+/3G/UMTS2100 8dBi. Obecnie posiadam zestaw w następującej konfiguracji:

źródło: www.dlink.com

źródło: consumer.huawei.com

źródło: www.cybertech.com.pl

Do wczorajszego południa żyłem w przekonaniu, że dałem ciała kupując tani router, który przycina mi transfer LTE. Z takim opiniami spotkacie się w internecie zarówno w temacie zakupionego przeze mnie D-Link DWR-116, jak też w przypadku najnowszej odsłony budżetowego routera Tp-Link TL-MR3420. Czy internety mają rację? Mają. Aaaale... Można naprawić ten stan rzeczy. W przypadku Tp-Linka wystarczy zakup aktywnego HUBa. Natomiast w przypadku D-Linka należy zaktualizować firmware. Banalne prawda? Aaaale... jedynym miejscem gdzie znajdziemy najnowsze firmware w wersji 1.05(EU)b03 jest niemiecka wersja językowa witryny producenta. Mój router posiadał fabrycznie najnowsze dostępne dla naszego regionu firmware w wersji 1.04, a mimo to maksymalny transfer wynosił 15-16 Mb/s podczas gdy na modemie podpiętym bezpośrednio do komputera bez problemu dochodził do 30-35 Mb/s, Po aktualizacji firmware transfer w zależności od obciążenia łącza wygląda jak poniżej:

Ogród - metamorfozy ciąg dalszy.

Przyznam się bez bicia. Ogród nie jest moim konikiem. Wszystko co zobaczycie jest jedynie zasługą szanownej małżonki. Jako pośrednik pomiędzy Wami, a autorką tych zmian pozwolę sobie jedynie powiedzieć "dziękuję" 😉

Lustra w łazienkach oraz oświetlenie

Przy okazji zamówienia na szybę do kuchni, o której była mowa w poprzednim wpisie, zafundowaliśmy sobie dwa lustra do łazienek oraz oświetlenie. Pierwsze lustro zamontowane na haczyki, drugie klejone do płytek. Oświetlenie to kinkiet polskiej firmy Nowodvorski, model STRAIGHT WALL S.

Okap kominowy MAAN Vertical 90 / Szkło nad blatem

Okap kominowy MAAN Vertical 90

Co jakiś czas wracamy z żoną do rozmowy pt. "czy Ty też przyzwyczaiłaś/eś się do kabla sterczącego ze ściany zamiast okapu/wyciągu?". Koniec,  basta! Nad kuchnią zagościł polski okap firmy MAAN, model Vertical 90 w kolorze czarnym. Jak sama nazwa wskazuje, okap jest szerokości 90 cm. W przypadku naszej kuchni będzie pełnił funkcję pochłaniacza z 2 filtrami węglowymi. Ocena sprawności i użytkowania pojawiła się za czas jakiś 🙂

 

 Szkło nad blatem

 

Aranżacja wnęki z rozdzielaczem podłogówki / Domofon

Wnęka rozdzielacza podłogówki

Kontynuując poprzedni wpis zacznę od spraw technicznych. Na ścianie zagościł kamień naturalny "Ginger" o wymiarach 60 x 15 x 1-2.5 [cm], przyklejony na klej dyspersyjny Kreisel 111 pacą z zębem 10mm, metodą mokre na mokre. Przed klejeniem ścianę wyszorowałem szczotką drucianą, a następnie zagruntowałem Unigruntem Atlasa. Każdy kolejny kamień był czyszczony szczotką drucianą "od spodu" i odkurzany. Materiał jest bardzo wdzięczny do obróbki. Co do samego pomysłu na taką aranżację: była to poniekąd konieczność. Otóż, pompa zamontowana w rozdzielaczu wystaje 1,5 cm poza ścianę. Nie miałem możliwości montażu skrzynki rozdzielacza głębiej ze względu na ścianę kominową. Tym samym front skrzynki rozdzielacza automatycznie nie może przylegać do ściany. Potrzebowałem patentu na GUSTOWNE zlicowanie ściany z frontem obudowy. Wybór padł na kamień dekoracyjny. Przy tej okazji postanowiłem zmienić kolor w/w obudowy poprzez naklejenie folii, tak aby możliwie najlepiej wtopiła się w kolorystkę kamienia. Efekty możecie ocenić sami.

 

Domofon

Nadejszla wiekopomna chwila... zamontowałem domofon 🙂 Wybór padł na podstawowy domofon bezsłuchawkowy marki Orno, model or-dom-re-914 w kolorze białym. Od teraz kurierzy, listonosze i inkasenci w końcu zastaną nas w domu 🙂

Pracowite wakacje

Tym wpisem rozpoczynam kolejny maraton remontowy. Pierwszy weekend pracy już za mną (11-12 lipca). Teraz mała wyliczanka prac, które zamierzam wykonać w ciągu najbliższych tygodni:

 • montaż domofonu,
 • montaż listew przypodłogowych,
 • dokończenie zabudowy kominka wraz z wykonaniem małego DGP do sypialni,
 • wykończenie kamieniem dolnej części kominka oraz barku,
 • wykonanie nowej wylewki zbrojonej z ociepleniem i papą na dachu wiatrołapu,
 • zamontowanie wyłazu dachowego,
 • montaż strażaka i daszka na kominach oraz zaciągnięcie ich klejem,
 • przeniesienie anten DVBT, LTE itp. na komin,
 • montaż grzejnika - drabinki w łazience,
 • montaż szyby nad blatem w kuchni,
 • montaż wyciągu nad płytą indukcyjną,
 • odmalowanie ścian w tym rzucenie koloru tu i tam,
 • oraz dokończenie aranżacji wnęki z rozdzielaczem podłogówki, która na dzień dzisiejszy wygląda tak ↓

PS. Życie zweryfikuje czy starczy mi czasu, siły i $$$ 🙂

Podsumowanie sezonu zimowego 2014/2015

Całkowity koszt ogrzewania domu oraz wody użytkowej w sezonie zimowym od 24 września 2014 roku do 18 maja 2015 roku wyniósł 1937 zł. Średni koszt dzienny to 8,2 zł, miesięczny ~245 zł. Woda użytkowa była ogrzewana przez całą dobę do 45°C i więcej. Temperatura w domu ok 22°C. Paliwem od początku sezonu zimowego był ekogroszek z... nie pochwalę się bo nie chcę zepsuć swoje źródła. Zero spieków, sam popiół jak z papierosa. Poniżej statystyki.

RBR statystyki

Szafka łazienkowa, drzwi przesuwne, piekarnik

Ku naszej radości czas pokazać parę nowych rzeczy o które wzbogaciło się wnętrze naszego domu.

 • Drzwi przesuwne pomiędzy wiatrołapem, a przedpokojem
 • Szafka łazienkowa (wyrób własny w 50%)
 • Wściekle piękny piekarnik20141213_151747

 

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/mozej/public_html/mozej.pl/wp-includes/functions.php on line 5109